Jednym z najczęściej zadawanych mi pytań jest: Czy warto zostać spedytorem? Jest to niesamowicie trudne pytanie, na które od początku swojej działalności z branży transportowej, próbuję znaleźć odpowiedź. Na ten moment mogę powiedzieć z czystym sumieniem: to zależy.
Zapytacie: od czego to zależy Alibabo, ano od wielu czynników, które muszą zostać spełnione. Zapytacie: od jakich czynników, ano od tych najważniejszych, a jakie są najważniejsze czynniki w pracy spedytora? Spieszę z wyjaśnieniem.
Po pierwsze: musisz mieć duże zaplecze finansowe, jeśli chcesz otworzyć własną firmę transportową. Zestawy, licencje, pozwolenia, ubezpieczenia, biuro etc. Wyniesie Cię to… no dużo Cię to wyniesie. Jeśli chcesz żeby Twój wkład finansowy szybko się zwrócił to wiesz z czym to się wiąże, niemal 24 godziny na dobę będziesz w pracy. Na urlop jedziesz z laptopem i telefonem. Wyobraź sobie wybrzeże, leżysz na leżaku, słoneczko świeci, a tu nagle telefon od (delikatnie mówiąc) zdenerwowanego klienta, że kierowca nie podjechał na rozładunek. No to wtedy już ewidentnie średnio będzie Ci się wypoczywać. Nie zniechęcajcie się, nadal twierdze, że to zależy czy warto jest zostać spedytorem.
Powiedzmy, że jednak idziesz innym torem rozwoju swojej kariery w branży transportowej i na początku zatrudniasz się w firmie. Wiadomo, wybierzesz tę z rodzinną atmosferą, atrakcyjnym wynagrodzeniem i benefitami pozapłacowymi takimi jak owocowe czwartki i opieka medyczna, a uwierz mi… ta Ci się przyda. Rozpoczęcie pracy na stanowisku spedytora, to bardzo dobre rozwiązanie do nauki fachu, sprawdzenia czy faktycznie dobrze się czujesz w tej roli i czy ta praca sprawia Ci przyjemność czy może jednak coś kompletnie innego.
Jeśli lubisz pracę przy komputerze, dużo rozmów z ludźmi, pracę pod presją czasu, to sprawdzisz się w roli spedytora. Odporność na stres też się przyda, są sytuacje, które na pewno Cię zaskoczą, ale w jakiej pracy tego nie ma. No i najważniejsza kwestia, im szybciej złapiesz bakcyla tym szybciej będziesz zarabiać pieniądze, a możliwości są bardzo duże, to największa zaleta pracy jako spedytor. Zarobki oczywiście są uzależnione od Twoich wyników – czysty układ, ile zrobisz tyle zarobisz.
Branża transportowa jednak jest trudna, ale jest na tyle duża, że możesz spokojnie prowadzić swoją pracę z korzyścią dla klienta, przewoźnika i Ciebie.
Reasumując, praca spedytora ma swoje plusy i minusy, ale jak sprawdzisz się w tej roli to będziesz zadowolony na lata, nie tylko na chwilę. Dodatkowo firmy spedycyjne czy transportowe często oferują sporo ciekawych benefitów pozapłacowych, które uzupełnią Twoje oczekiwania wobec pracodawcy. W spedycji też często pracują ludzie, którzy tworzą niesamowitą atmosferę w miejscu pracy, do którego będziesz przychodził z uśmiechem na twarzy, a komfort psychiczny zawsze musi być na pierwszym miejscu. Jeśli nie spróbujesz to się nie dowiesz, daj sobie szansę na nowy etap swojego życia, a jeśli chcesz pracować w odjechanej firmie, która humor i dystans (do siebie i ten do przejechania przez kierowce), stawia na pierwszym miejscu – to czekamy na Twoje CV.