Wielokrotnie słyszę pytanie jaki rodzaj spedycji wybrać. Czy lepiej jeździć po kraju czy może za granicę? Otóż moi mili: to zależy. Już spieszę z wyjaśnieniem.
Oczywiście jak wszystko jeden i drugi rodzaj spedycji ma swoje zalety i wady, niestety nie da się połączyć samych zalet w jeden rodzaj, ale spróbujemy wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie na tę zagwostkę.
Spedycja krajowa, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się spedycją krajową, tzn, że przepływ towarów, które wozimy odbywa się wyłącznie w obrębie granic naszego kraju. Plusem tego typu spedycji jest, w zależności od tras jakie robimy, ale częstsze wizyty w domu. Możemy robić krókie trasy, które pozwalają nam być w domu codziennie, lub jeździć od poniedziałku do piątku i w domu meldować się w weekendy. Niestety takie rozwiązanie wiąże się z niższą stawką, częstszymi rozładunkami i załadunkami i nierzadko z kilkoma punktami „zrzutu”. Niemal codziennie inny towar, inna trasa i inne ustalenia.
Spedycja zagraniczna to szerokie pojęcie, jak nazwa wskazuje cechuje się transportem towarów za granice naszego kraju. Takie rozwiązanie ma swoje plusy. Często kierowcy jeżdżą w systemie dwa tygodnie w trasie i dwa tygodnie w domu, co maksymalizuje czas spędzony w pracy, ale o work – life balance ciężko mówić. Niektórzy cenią sobie tego typu rozwiązanie, dla innych ważne są częstsze wizyty w domu, które niestety są krótsze. Trasy, które robią kierowcy to nierzadko kilka tysięcy kilometrów, wiąże się to ze spędzaniem wielu godzin w samochodzie, nie tylko podczas jazdy, ale również odpoczynku. Dużym plusem w spedycji międzynarodowej są stawki, które są wyższe niż w spedycji krajowej. Musimy jeszcze rozgraniczyć spedycję zagraniczną na dwa typy. Wyjazd do sąsiadujących z naszym krajem państw takich jak Niemcy, Czechy czy Słowacja może skutkować w częstszych wizytach w domu, ale trasy bardziej egzotyczne takie jak Portugalia, Grecja, Turcja czy państwa azjatyckie to automatycznie dłuższy czas spędzony w „pracy”. Kolejną ważna kwestią w transporcie zagranicznym jest kwestia pozwoleń. Każdy kraj ma swoje regulacje dotyczące przepływu towarów, każdy kraj wymaga innych dokumentów i pozwoleń. Ubezpieczenie auta, kierowcy, ładunku to również kolejna kwestia do rozstrzygnięcia.
Czy w transporcie istnieje idealne rozwiązanie? Oczywiście, że nie, ale idąc dalej możemy zadać sobie pytanie czy w którejkolwiek dziedzinie życia istnieje. Każdy w zgodzie ze swoim sumieniem musi odpowiedzieć sobie na pytanie, która opcja mu bardziej pasuje i podążać zawodowo w obranym przez siebie kierunku. Oba rozwiązania, jak wspomniałem na początku mają swoje plusy i minusy, a to tylko jedna część z dylematów, które stoją przed obecnymi i przyszłymi rekinami transportu.
Reasumując, pamiętajcie o tym, że nic nie trwa wiecznie i decydując się na jeden z dwóch rodzajów transportu, nie wiążecie się z nim do końca życia. Zmieniać trasy, kierunki i ładunki możecie bez końca.
Mam nadzieję, że pomogłem Wasz Alibaba!